Najważniejsze cechy gaśnic dostępnych w sklepach

Gaśnice to nieodzowna część bezpieczeństwa zarówno w domach, jak i miejscach publicznych czy w przestrzeniach biurowych. Są to przenośne urządzenia przeznaczone do gaszenia pożarów w początkowej fazie ich powstania. Różnorodność gaśnic dostępnych na rynku może być jednak przytłaczająca, a wybór odpowiedniego urządzenia może okazać się niełatwym zadaniem. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech, które powinna posiadać dobra gaśnica.

Przede wszystkim, gaśnice powinny być certyfikowane i zgodne z obowiązującymi normami i standardami. Na etykiecie powinny znajdować się informacje o rodzaju pożaru, z którym są w stanie sobie poradzić, oraz o składnikach i ciśnieniu. Kolejną istotną kwestią jest łatwość obsługi – gaśnica powinna być prosta do użycia nawet dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z takim urządzeniem. https://fireshop.com.pl/

Właściwości gaśnic proszkowych i pianowych

Gaśnice proszkowe są jednym z najczęściej wybieranych typów gaśnic dostępnych w sklepach. Ich skuteczność wynika z faktu, iż proszek gaszący szybko i skutecznie pokrywa palące się przedmioty, tłumiąc pożar. Są one uniwersalne, gdyż nadają się do gaszenia pożarów różnego typu. Chociaż są one bardzo efektywne, to mogą powodować znaczne zniszczenia – proszek może dostać się do urządzeń elektronicznych czy pomieszczeń, co może skutkować ich uszkodzeniem.

Gaśnice pianowe, z drugiej strony, są bardziej specyficzne. Piana gasząca, która jest w nich zawarta, skutecznie tłumi pożar, tworząc na palącej się powierzchni warstwę izolacyjną. Ta cecha sprawia, że gaśnice pianowe doskonale nadają się do gaszenia pożarów cieczy palnych. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że nie powodują one tak dużych zniszczeń jak gaśnice proszkowe.

Zakup gaśnicy – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej gaśnicy powinien zależeć od rodzaju potencjalnych zagrożeń. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na klasę pożaru, z którą dana gaśnica jest w stanie sobie poradzić. W domach najczęściej występują pożary klasy A (palące się drewno, papier, tkaniny) i B (palące się ciecze), rzadziej C (gazy palne). W przypadku miejsc o podwyższonym ryzyku, takich jak garaże czy warsztaty, powinno się rozważyć zakup gaśnicy przeznaczonej do gaszenia pożarów klasy D (metale palne).

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość i waga gaśnicy. Gaśnica powinna być na tyle lekka, aby każdy członek domu mógł z niej skorzystać, ale jednocześnie powinna mieć odpowiednio dużą pojemność, aby skutecznie stawić czoła ewentualnemu pożarowi. Niezmiernie istotny jest również termin ważności gaśnicy, który nie powinien być krótszy niż 5 lat.